Home GRADOVIDerventa Mladi volontiranjem osnažuju lokalnu zajednicu

Mladi volontiranjem osnažuju lokalnu zajednicu

by admin

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana mladih, Lokalni volonterski servis Derventa, koji djeluje u okviru UG Bios PLUS, se i ove godine uključio u Republičku volontersku akciju “Formiraj lanac”, koju realizuje Volonterski servis Republike Srpske uz podršku Ministarstva omladine, porodice i sporta.

Ove godine lokalne volonterske akcije se organizuju u osam gradova sa različitim originalnim idejama. Sve se to odvija u novim okolnostima obzirom da je još u toku pandemija i primjenjuju se mjere zaštite i fizičke distance učesnika. Inovativnim pristupom u novim okolnostima volonteri koriste zaštitne maske, ali i mobilne telefone da izrade video priče o vlastitom iskustvu u toku volontiranja pa tako motivišu ostale da se uključe, a posebno najmlađe generacije kojima je savremena tehnologija dostupna i zanimljiva.

Na osnovu originalnog dizajna izrađeni su promotivni materijali koji su kroz javnu kampanju podijeljeni preko brendiranog info pulta u centru grada, kao i direktnim kontaktom sa mladim ljudima. Zapaženo je da značajan broj mladih nema dovoljno informacija o volontiranju, ko su potencijalni organizatori, kao i prednostima koje ono donosi za vlastito usavršavanje, a posebno u periodu traženja zaposlenja.

Angažovani volonteri su radili na dizajniranju i izradi postera, letaka, fotografija, te izradi i
montaži video zapisa za objavljivanje na Internetu. Tako predstavili svoje iskustvo, promovišući principe volonterizma, kao područje sa punom slobodom izražavanja interesovanja i praktične provjere životnih vještina.

U svakoj priči se pominje dobra praksa, humanost, motivacija, te potreba za podrškom socijalno ugroženim građanima. Nezaposleni mladi sugrađani u toku volontiranja se
aktiviraju da bi osnažili svoje znanje i ispunili očekivanja potencijalnih poslodavaca, a najmlađima to pomaže u vanškolskim aktivnostima, jer nastavni programi ne sadrže slične sadržaje.

Volonteri su proširili informacije preko dizajnirane stranice na društvenoj mreži (Facebook) i pozvali sve mlade koji imaju slobodnog vremena da svoje obrazovne i kreativne vještine unaprede na principima volonterizma.

Na novoj fejsbuk stranici objavljene su video priče Nataše Tintor, Tanje Kojić, Nikoline Pejić i Sergeja Radanovića, kao i audio priča Aleksandre Marilović. Uskoro ćemo objaviti i druge priče kao video dokumentarac Volonterske staze, koji ćemo promovisati 5. decembra, povodom Međunarodnog dana volontera. Osim njih zahvalnice za aktivan doprinos akciji su dobili: Dragan Mišić, Milojka Maksimović, Saša Tadić, Mirsad Haurdić i Tanja Šnjegota.

Obilježavanjem Međunarodnog dana mladih volonteri promovišu aktivizam kao nedovoljno
podržan resurs za budućnost našeg grada. Nadamo se podršci u lokalnoj zajednici da nastavimo rad kroz povećanje saradnje kojom se može postići društveno vrednovanje volonterizma za razvoj humanijeg demokratskog društva.

Svi koji su izradili video priče rado su prihvatili učešće i poručili ostalima da se aktiviraju!

Aleksandra Marilović je rekla da su volonteri ljudi koji kroz svoju nenaplativu humanost razvijaju lokalnu zajednicu, doprinose razvoju društva, ali i stvaranju odgovornijeg i plemenitijeg sebe. Godinu dana je provela kao volonter po ugovoru u Narodnoj biblioteci “Branko Radičević”, a sada je već zaposlena kao profesor u osnovnoj školi. Volontiranje najprije preporučuje mladima, koji žele iskoristi dostupnu slobodu svoga vremena, usput učiniti nešto korisno za sebe i društvenu zajednicu.

Nikolina Pejić ističe da u toku svoje volonterske prakse prenosi stečena znanja i vještine na odabranu grupu mališana predškolskog uzrasta. Ima punu podršku iskusnijih i stručnih saradnika iz vrtića “Trol”. Tako kroz volontersku praksu stiče uslove za polaganje stručnog ispita, koji predstavlja jedan od značajnih koraka za buduće zaposlenje. Njeno prvo volontersko iskustvo je jako pozitivno i osjeća se ponosna na ulogu u društvu. Čovjek treba da bude ispunjen tek onda kada pomogne drugome i samim tim pomaže zajednici u kojoj živi. Zato, budimo odgovorni, Pejićeva poručuju našim sugrađanima.

Nataša Tintor, se volontiranjem počela baviti još u osnovnoj školi. Volontiranje po ugovoru provodi u Centru za djecu i omladinu sa smetnjama u razvoju “Budućnost”, koje se bazira na podršci djece sa smetnjama. Upotpunjuje vlastiti život, samim tim što volontira u struci, proširuje znanje koje je stekla na fakultetu. Ovim putem apeluje i preporučuje svim mladim ljudima u našoj zajednici da se aktiviraju u volonterski servis i druga udruženja građana u našoj zajednici.

Tanja Kojić, se volontiranjem počela baviti još u osnovnoj školi, kada je učestvovala u prethodnoj akciji “Formiraj lanac”, kroz lokalnu akciju, kada su volonteri fotografisali arhitektonske barijere i apelovali na nadležne organe da poboljšaju pristupačnost i jednakost u zajednici. Ovim putem poželjela je da podstakne sve građane da pomognu lica sa invaliditetom, jer oni trebaju našu pomoć, prvenstveno što su njihove potrebe veće od naših.

Sergej Radanović, je izjavio da je i prošle godine učestovao u akciji “Formiraj lanac” kroz radionice “Upoznajmo intarziju kao umjetnički zanat”, kada je stekao neprocjenjivo i bogato iskustvo. Svijet se suočava sa prijetnjom virusa Covid-19 i pokazalo se da su volonteri, na odgovoran način, dali svoj doprinos ovoj akciji. Video zapisom je zamolio sve mlade osobe da se uključe u volontersku mrežu, jer što nas bude više, brže i lakše ćemo savladati prepreke na našem putu.

Za više informacija, kontaktirajte nas na broj 053/311-311 ili 061/168-660.

UG Bios PLUS
Lokalni volonterski servis
Derventa

Preporučujemo