Home GRADOVIDerventa Veća pažnja prevenciji od poplava

Veća pažnja prevenciji od poplava

by admin

Centar za lokalni i regionalni razvoj -član mreže “Brana” organizovao je  sastanak na temu “Sanacija i obnova poplavljenog područja na teritoriji opštine Derventa”.Sastanku su prisustvovali načelnik Odjeljenja za stambeno -komunalne poslove Slaven Gojković, šef kancelarije UNDP u Doboju  Siniša Ubiparipović, predstavnik opštinske Komisije za procjenu šteta od poplava, direktori osnovnih i srednjih škola sa područja opštine,te predstavnici OO Crvenog krsta, mjesnih zajednica pogođenih poplavama 2010. i 2014. godine,  Turističke organizacije Derventa, organizacija civilnog društva, UP”Lipa”  i mediji.

Učesnici sastanka su upoznati sa radom mreže “Brana”,postignutim rezultatima rada i rezultatima obnove u opštini Derventa nakon poplava 2014. godine. Istaknuto je da su polave i klizišta nanijele velike štete opštini Derventa 2010. i 2014.godine.Poplavama su posebno bila izložena područja uz obalu rijeke Ukrine (Agići, Lužani, Ukrina i Novo Naselje).Određeni broj domaćinstava je bio pogođen poplavama i od rijeke Save, i to Bosanski Dubočac,Trstenci i Pjevalovac.Učesnici sastanka su saglasni da u narednom periodu znatno veću pažnju treba posvetiti prevenciji od poplava.Posebno je istaknuta potreba redovnog održavanja i čišćenja odvodnih kanala koji odvode površinske i atmosferske vode u Rijeku Ukrinu (kanali Vukovija, Novo Naselje-Kasarna,kanal kod AC Đukić, Agićki kanal).Slaven Gojković, načelnik Odjeljenja za stambeno-komunalne poslove konstatovao je da je opština Derventa poslije poplava 2010. godine preduzela određene mjere zaštite te su posljedice prošlogodišnjih poplava bile značajno manje u odnosu na 2010. godinu iako je količina vode bila znatno veća ( 2010. godine štete su procijenjene na 13,5 miliona maraka,u 2014.godini na 3,5 miliona u maju i 151 hiljadu,u avgustu).Tome su doprinijeli izgradnja nasipa u dužini od 7 kilometara, sanacija Agičkog kanala za prikupljanje oborinskih voda.Aktivnosti se nastavljaju pa je urađen je i zaštitni zid,izvršena je sanacija i rekonstrukcija  23 žablja poklopca i tri tablasta zatvarača, planira se realizacija projekata vezanih za kanal Novo Naselje-Kasarna,zatim za kanal kod AC “Đukić” i kanal koji bi trebao riješiti Vukoviju kao i projekat ispravljanja korita rijeke Ukrine.

Siniša Ubiparipović iz UNDP je rekao da su donatorska sredstva za sanaciju šteta od poplava utrošena u sanaciju oko 4.700 kuća i privatnih objekata, 131 objekat javnih ustanova  i oko 56 malih i srednjih preduzeća te da bi trebala uskoro biti operativna i  sredstva u iznosu od 12 miliona dolara koja bi trebala biti utrošena na izgradnju objekata za prevenciju  od poplava.Ubiparipović je prisutne upoznao sa podatkom da će Švajcarska organizacija za saradnju raditi dva projekta na području BiH koji su vezani za upravljanje životnom sredinom i jačanjem uloge mjesnih zajednica u okviru lokalne zajednice i izrazio svoje uvjerenje da bi i Derventa mogla biti uvrštena u projekte, koji će se provoditi u narednih deset godina.

Direktori OŠ”19.april” i Stručne škole za radnička i tehnička zanimanja,koje su stradale u poplavama,su predstavnika UNDP upoznale sa posljedicama poplava i zatražile pomoć u obnovi školskih objekata kao i u nabavci potrebnih sredstava za nastavu.Predstavnici MZ Dubočac, Trstenci i Udruženje “Bosanski Dubočac i njegovi ljudi” su od predstavnika opštine zatražili pomoć u izradi projekta sanacije kanala koji odvode površinske i atmosferske vode u rijeku Savu, a Savko Pećić je postavio pitanje kuljenovačkog kanala i opravdanosti izgradnje brane kod starog mosta za koju kaže da samo otežava protok vode.Nezir Vildić iz Turskih Lužana je upozorio na veću opasnost od poplava ovog područja, a razlog za to je kopanje i odvoz šljunka dok je predstavnik MZ Trstenci iznio problem ulaska vode na obradive površine kroz kanale pri većem vodostaju Save te predložio da se ovaj problem riješi tablastim zatvaračima.Na sastanku je istaknut i problem informisanja građana s obzirom da Derventa nema svoj radio. Predloženo je da se u narednm periodu pomogne novinarima i dopisnicima  u nabavci opreme,u cilju boljeg informisanja javnosti u vanrednim uslovima ali i da je potrebno ostvariti bolju koordinaciju sa odgovornim službama koje su nadležne za pomoć građanima tokom elemetarnih nepogoda.

Preporučujemo