Prezentacija proizvodnje kornišona firme “Agrona”

Članica Adriatic grupacije iz Beča, firma”Agrona” iz Živinica nosilac je petogodišnjeg projekta koji realizuje u saradnji sa USAID-om pod nazivom “USAID partnerstvo za razvoj agrobiznisa”.Projekat je pokrenut u cilju jačanja bosansko-hercegovačke poljoprivrede, povećanja domaće proizvodnje i zaposlenosti,a odnosi se na podsticaj proizvodnje i otkupa kornišona.

U cilju povećanja broja kooperanata  i proširenja djelovanja na još više opština, u Derventi su stručnjaci ove firme prezentovali elemente proizvodnje kornišona zainteresovanim poljoprivrednim proizvođačima.

“Ovdje smo prvi put, i ako se pokaže interes i ako ima neko ko hoće da se bavi ovim poslom ,bićemo prisutni i ovdje. Posao je zahtjevan ali će svi imati našu punu podršku. Proizvođači mogu računati na siguran otkup i ne postoji količina krastavaca koju jedan proizvođač može proizvesti,a da to firma neće otkupiti. Naš interes je da napravimo što veću proizvodnju i da sve to otkupimo, servisiramo i otplatimo”,rekao je izvršni direktor “Agrone” Fahrudin Delibajrić i dodao da će svi kooperanti, već prilikom sklapanja ugovora, biti upoznati sa otkupnom cijenom kornišona.

Uslov za ulazak u projekat je da kooperant obezbijedi dunum obradive površine i vodosnabdijevanje,a”Agrona” će obezbijediti sadni materijal,osnovno i dopunsko đubrivo, mrežu za uzgoj i nadzor stručnog tima agronoma koji će kooperantima biti na raspolaganju 24 časa.

Mirsad Bećirović,načelnik Odjeljenja za privredu i društvene djelatnosti,koje je i obavilo sve aktivnosti u vezi organizacije prezentacije je rekao:“Činilo nam se interesantnim da organizujemo ovu prezentaciju s obzirom da je na području opštine veliki broj domaćinstava koja imaju vrlo malo zemlje, a riječ je o proizvodnji koja je prilično profitabilna i koja se odvija na parceli od oko jednog dunuma.Imamo ljude na selu koji su nezaposleni,a prema našim provjerama radi se o sigurnoj naplati.Oni su dio grupe čija sva proizvodnja ide u Evropu”.

DSC06585
Na području opštine proizvodnjom i otkupom kornišona bavila se Poljoprivredna zadruga “Agroposavina farm”,u periodu od 2005. do 2008 godine.P o riječima direktora zadruge Rajka Kulage,tada su napravljeni pionirski koraci u proizvodnji kornišona i svu proizvodnju je otkupljivala “Vitaminka” iz Banjaluke, koja nije obezbijedila obećanu podršku proizvođačima pa je došlo do prekida proizvodnje. Kulaga ne isključuje mogućnost ponovnog pokretanja proizvodnje, jer postoji iskustvo, znanje i potencijali, a u toku je i postavljanje rashladnog sistema koji će biti u funkciji skladištenja povrća i voća. Po njegovim riječima zadruga bi bila organizator otkupa,a “Agrona” bi bila direktno vezana za poljoprivredne proizvođače.

Vlastitu proizvodnju i otkup kornišona na prostoru Bosne i Hercegovine “Agrona” je pokrenula 2015. godine.U toj prvoj sezoni sklopljeni su ugovori sa oko 1.500 koperanata iz 60 opština u BiH i isporučeno je preko 4.300 tona kornišona, ukupne vrijednosti oko 4,2 miliona maraka,od čega je oko 80 posto izvezeno na tržišta Njemačke,Austrije, Švedske, Velike Britanije, Holandije i Danske. Veći dio kornišona je plasiran kao sirovina dok je manji dio plasiran kao gotov proizvod na ova tržišta.Dobre rezultate u proizvodnji kornišona u 2015. godini ostvarili su proizvođači iz  Tešnja i Broda.

derventa.ba

@2024 – Radio Derventa –  Sva prava zadržana