Home GRADOVIDerventa Objavljena knjiga o svešteniku Vukašinu Sirovini

Objavljena knjiga o svešteniku Vukašinu Sirovini

by admin

U izdanju Istraživačkog centra “Iskon” iz Banjaluke objavljena je knjiga “Vukašin Sirovina /1900-1942/, biografija, etnografski i istorijski članci”, koju su priredili Damir Kljajić i Goran Legenović.

Iz Centra “Iskon” navode da se u knjizi nalaze svi članci Vukašina Sirovine, nekadašnjeg sveštenika Srpske pravoslavne crkve, Mostarca koji je službovao u dobojskom selu Velika Bukovica, a koji su objavljeni prije Drugog svjetskog rata u brojnim stručnim časopisima širom bivše Jugoslavije.

U prvom dijelu knjige su informacije o njegovom životu – porodici, prosvjetnom i kulturnom radu u Velikoj Bukovici, te progonu za vrijeme Drugog svjetskog rata.

“Sveštenik Sirovina pisao je o mnogim etnografskim i istorijskim temama, o običajima – koledavcima, krsnom imenu, te o narodnoj nošnji, manastiru Detlak, Doboju. Najviše njegovih tekstova odnosi na Krnjin, odnosno oblast između rijeka Ukrine, Bosne i Usore. Sirovina je među rijetkima koji su istraživali ovaj kraj, pa su, između ostalog, i zbog toga njegovi tekstovi, i pored određenih nedostataka, zanimljivi i značajni i danas”, navodi Kljajić, koji je jedan od priređivača.

Recenzent knjige Slobodan Nagradić, naveo je da je vrijednost ove publikacije, prije svega, u tome što je to prva knjiga koja je u cijelosti posvećena elaboraciji nekoliko tema koje se odnose na manji dio srednje Bosne, a to je Krnjin.

Sadašnji sveštenik iz Velike Bukovice Čedo Jokić naveo je u predgovoru knjige da je “pred čitaocem jedan markantan primjer srpskog sveštenika iz perioda Kraljevine Jugoslavije”.

“Vidimo da je otac Vukašin, uz ono osnovno, ali i najvažnije – a to je sveštenosluženje, bio i vjeroučitelj, pisac i istraživač, oficir i vojni sveštenik, čak i političar”, istakao je Jokić.

Nada Banjanin Đuričić i Sandra Vučković, unuke sveštenika Vukašina Sirovine, pomogle su u prikupljanju građe za ovu knjigu.

Đuričićeva, koja je i autor teksta u ovoj knjizi pod nazivom “Umjesto pogovora: `Muškatle mog detinjstva`” istakla je da je ovom prilikom saznala mnogo novih informacija o svojoj porodici.

“Čitam, čudim se i radujem se. Nisam znala da je moj deda bio angažovan na obnovi i izgradnji, ne samo crkvenih objekata, već i škola, grobalja, čak i voćnjaka – da nije bio samo ugledni sveštenik, već i filantrop i pravi aktivista, savesni građanin koji čini humana dela u pravcu opšteg dobra, da je poštovao različitost, podsticao interkulturalnost”, naglasila je Đuričićeva.

Sredstva za štampanje knjige obezbijedio je Republički sekretarijat za vjere.

Prikupljanje građe za knjigu materijalno su pomogle turističke organizacije Doboja i Stanara, Centar za kulturu Stanari, parohije Velikobukovička prva, Velikobukovička druga, Kladarska i Stanovska, te Milorad Đurđević iz Dervente.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SRNA

Preporučujemo