Home GRADOVIDerventa Obilježen Dan oslobođenja grada

Obilježen Dan oslobođenja grada

by admin

 U Derveni je danas polaganjem vijenaca i služenjem parastosa za 608 poginulih boraca Vojske Republike Srpske /VRS/ obilježen 4. jul – Dan oslobođenja grada u odbrambeno-otadžbinskom ratu 1992. godine, koji su bile okupirale jedinice regularne Hrvatske vojske, kao i pripadnici domaćih paravojnih hrvatsko-muslimanskih jedinica.
Kod Centralnog spomenika vijence su položili gradonačelnik Dervente Milorad Simić, kao i delegacije Skupštine grada, boračkih organizacija iz ovog grada i Prnjavora, Šamca i Vlasenice.

Vijenac su položili predstavnici Udruženja ratnih zarobljenika, Udruženja ratnih vojnih invalida “1991- 1995”, Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, te zajednička delegacija Udruženja “Veterani Republike Srpske” i Organizacije starješina VRS.

Poštu palim borcima odale su i delegacije SUBNOR-a, Policijske stanice Derventa, te delegacije političkih partija.

Gradonačelnik Simić je rekao da je 4. juli najznačajniji datum u novijoj istoriji Dervente i Repulike Srpske, dan kada su srpske jedinice ušle u grad i obezbijedile slobodu i mir svima onima koji su se opredjelili da tu žive, bez obzira na vjeroispovijest, nacionalnost ili političko opredjeljenje.

“Dugi niz godina mi njegujemo tu vrstu ponašanja, Derventa je veoma tolerantna sredina i tako treba. Kada obezbijedite toleranciju, međuljudski mir, onda će krenuti privreda, kultura, sport, zdravstvo i školstvo”, rekao je Simić novinarima.

On kaže da je Derventa prešla put od nerazvijene i u ratu porušene lokalne zajednice, pa do grada.

“Nećemo odustati od ideje da u nekoj novoj raspodjeli obezbijedimo i oblik regionalnog centra. Kada god se sastanemo i položimo cvijeće uvijek mislimo na one koji su živote dali – 608 mladih života. Uvijek moramo pripaziti na one koji su dali svoju djecu, a to su roditelji i bliža rodbina i u granicima u kojima je moguće to činimo. Nikada ne smijemo zaboraviti ljude koji su dali svoj dio tijela i mislim da oni zauzimaju značajno mjesto u Derventi”, naglasio je Simić.

Simić ističe da je obaveza i zadatak svih da se vrati dug onima koji su odbranili Republiku Srpsku.

Predsjednik gradske Skupštine Boračke organizacije Derventa Čedo Vujičić je istakao da 4. julu i njegovom značaju doprinosi teško vrijeme koje je prethodilo, a to je nekoliko mjeseci opsade užeg gradskog dijela, odnosno cijelog područja na desnoj obali rijeke Ukrine.

“4. jula jedinice VRS su ušle u Derventu, oslobodile administrativno sjedište grada i donijele slobodu. Tog dana su prestali da postoje logori, prestala su zarobljavanja, mučenja, torture i drugo. Riječju – vratio se život u Derventu”, rekao je Vujičić.

On dodaje da su najveći doprinos oslobađanju Dervente dale dvije derventske brigade, i to 27. Motorizivana i Osinjska.

“Ne smijemo zaboraviti i doprinos koji su dale ostale jednice VRS. Tačan broj poginulih nije moguće utvrditi, jer je oslobađanje Dervente bilo dio operacije probijanja koridora. Uvijek moramo spomenuti i težak položaj pripadnika VRS, onih koji su donijeli slobodu u Derventu, koji su sačuvali Republiku Srpsku. Predstoji nam rad na poboljšanju standarda i materijalnih primanja koji imaju pripadnici boračkih kategorija”, kaže Vujičić.

Jedna od učesnika u oslobađanju Dervente je i Mladen Crljić iz dervenstkkog naselja Osojci.

“Bio sam i kao i mnogi moji drugovi u akciji oslobađanja Dervente. Početak je bio najteži. Nismo željeli da dođe do rata, Srbi su uvijek bili slobodarski narod. Normalno je da smo se i bojali, ali sve se prevaziđe kada se krene, ne osjeća se ništa, nema straha. Kada smo ušli u grad kod Doma vojske vidjeli smo tragove mučenja, sve ono što su uradili prema našem narodu- civilima”, kaže Crljić.

Organizatori obilježavanja bili su gradska Boračka organizacija Derventa i grad Derventa.

U prostorijama Centra za kulturu priređen je svečani prijem povodom 4. jula.

SRNA

Preporučujemo