Milorad Simić, načelnik Dervente zadovoljan je urađenim u opštini u prošloj godini i ističe da ekonomska kriza nije mnogo uticala na realizaciju različitih projekata u ovoj lokalnoj zajednici.
On u razgovoru za “Narodne” ističe da se mnogo gradilo, ulagalo, te da je derventska privreda po svojim rezultatima u samom vrhu ne samo u Republici Srpskoj, nego i u BiH.
– Stvarali smo dobar ambijent za naše građane. Mislim da smo planirane ciljeve ostvarili, a realizacija nekih projekata iz prošle godine, nastaviće se i u godini pred nama – rekao je Simić.
On navodi da je Derventa i dalje lider u izvozu na području regije Doboj, sa učešćem od oko 54 odsto, dok u RS učestvuju sa oko 11.
Koji su planovi za godinu pred nama?
– I u 2016. godini planirana su ulaganja na području opštine, za šta će biti izdvojeno oko 13 miliona KM. Značajan broj projekata ćemo realizovati u saradnji sa Vladom RS i resornim ministarstvima, te međunarodnim organizacijama. U planu je rekonstrukcija tri ulice u naselju gdje se uglavnom nalaze raseljena lica. Tu će se raditi više projekata vezanih i za vodovod, kanalizaciju. Za te projekte biće izdvojeno oko 1,5 milion KM. Otvorićemo i novi ulaz u Derventu rekonstrukcijom i izgradnjom Željezničke ulice. Time otvaramo novu industrijsku zonu sa atraktivnim lokacijama za gradnju poslovnih objekata. Očekujemo realizaciju projekta izgradnje gerontološkog centra, vrijednosti oko tri miliona KM. Započeli smo i rekonstrukciju zgrade Srednjoškolskog centra, a vrijednost investicije je oko 700 hiljada KM. U toku je realizacija projekta izgradnje kanala u Industrijskoj zoni. Zadataka je mnogo, problema ima i biće ih, ali se iskreno nadam da ćemo i u ovoj godini biti uspješni u njihovoj realizaciji.
Uprkos ekonomskoj krizi, privreda Dervente je po svojoj razvijenosti u samom vrhu. Kako to postižete?
– Insistiram na brzom, zakonitom i transparentnom odnosu administracije prema privredi. To je sigurno jedan od bitnih razloga zašto se derventska privreda tako brzo razvija i zašto investitori žele da ulažu u Derventu. U stalnim kontaktima smo sa potencijalnim investitorima, ne samo u oblasti proizvodnje nego i u drugim oblastima. Pokušavamo naći rješenja i udovoljiti svakom ko želi ovdje investirati. Očito da to dobro radimo, jer to potvrđuje veliki broj stranih firmi u Derventi, sa najavama otvaranja i novih.
Najviše radite na obezbjeđivanju radnih mjesta. U kojim proizvodnim kapacitetima je zaposleno najviše građana?
– S ponosom mogu reći da Derventa ima lidersku poziciju u zapošljavanju, jer smo opština sa najnižom stopom nezaposlenosti u BiH. U opštini je na 2,4 radnika, jedan penzioner. Taj odnos ima malo koja opština u RS i BiH. Danas u Derventi ima oko sedam hiljada zaposlenih, od toga je preko 40 odsto u proizvodnji, sa tendencijom da se taj broj u ovoj godini poveća. Nosioci privrednog razvoja opštine su obućarska i dijelom metalska industrija, gdje je i zaposlen najveći broj radnika. Imamo firme koje se bave proizvodnjom elektroničkih sklopova visoke tehnologije, koji rade za poznate kupce širom Evrope.
Koliko opština izdvaja za razvoj sela?
– Poljoprivreda je jedna od najznačajnijih privrednih grana u opštini i lokalna uprava joj posvećuje posebnu pažnju. U cilju unapređivanja poljoprivredne proizvodnje, svake godine se iz budžeta opštine izdvajaju sredstva za njen podsticaj. Intenzivan poljoprivredni razvoj bazira se na primjeni savremenih sredstava i agrotehničkih mjera, na izgradnji farmi, podizanju savremenih plantažnih voćnjaka, vinograda. Nastojimo da i u selu obezbijedimo uslove za život kao u gradu. Infrastruktura je najvažnija. Time nastojimo da što više mladih zadržimo na selu i da se tamo radno angažuju. U protekloj godini smo izdvojili 330 hiljada KM podsticajnih sredstava za razvoj određenih oblasti poljo-privrede.
Foto: CB Studio