Povjeriocima Fabrike cijevi “Unis” iz Dervente priznato je više od 300 miliona od prijavljenih 500 miliona maraka potraživanja.
Povjerenik Radomir Jokić naveo je da su se u prijavljenim obavezama nalazila i duplirana potraživanja Izvozno-kreditne agencije BiH (IGA) u iznosu od 200 miliona maraka za obezbjeđenje stranih kreditora.
– Ukupne obaveze “Unisa” nakon završenih ispitnih ročišta iznose više od 300 miliona maraka. Za sada nije bilo razloga za obustavu postupka restrukturisanja jer nije osporeno više od 30 odsto potraživanja – naveo je Jokić.
Naglasio je da će nakon praznika biti objavljena konačna tabela utvrđenih i osporenih potraživanja, dok bi krajem januara trebalo da bude održano ročište na kojem će povjerioci glasati o planu restrukturisanja.
– Ovim dokumentom predviđeno je da “Unis” nastavi sa svojom osnovnom djelatnošću, a da najvećim stranim povjeriocima, sa Rajfajzen bankom na čelu, kojima duguje više od 60 pa i do 70 odsto ukupnog iznosa prijavljenih potraživanja, izmiri obaveze u roku od deset godina sa kamatnom stopom od jedan odsto i grejs periodom od godinu. Pored toga, u planu je podizanje obima proizvodnje i bolje korišćenje kapaciteta jer su oni sada zbog nelikvidnosti iskorišćeni sa svega deset odsto, a možda i manje. Cilj restrukturisanja i jeste uspostavljanje trajne likvidnosti i namirenje svih povjerilaca, odnosno njih 925 u skladu sa planom restrukturisanja – naveo je Jokić.
Govoreći o očekivanjima od glasanja o planu za spas “Unisa”, Jokić je naveo da je realno da povjerioci podrže taj dokument.
– To je izvjesno jer će veliki broj zaposlenih i bivših radnika kojima fabrika duguje novac glasati za restrukturisanje – istakao je Jokić.
Okružni privredni sud u Doboju pokrenuo je postupak restrukturisanja “Unisa” u septembru prošle godine jer ova fabrika godinama posluje u minusu. Rješenje o otvaranju postupka restrukturisanja doneseno je na prijedlog povjerioca RTC “Luka Šamac”, čiji je vlasnik “Balkan stil”, koji je vlasnik i “Unisa”.
Definisanje predstečajnog postupka, odnosno finansijsko-operativnog restrukturisanja je na prijedlog Privredne komore RS uvršćeno u Zakon o stečaju, koji je stupio je na snagu u februaru prošle godine. Banjalučko preduzeće “Kosmos” prvo je uspješno prošlo ovu fazu jer su povjerioci u potpunosti podržali plan restrukturisanja.
“Unis” povukao IGA u provaliju
“Unis” je sa sobom povukao u provaliju i IGA BiH, koja mu je izdala garancije za kredite.
IGA je “Unisu” izdala garanciju za kredit od devet miliona podignut u Banci Srpske, te garanciju za kredit od oko 72 miliona maraka, podignut kod Rajfajzen banke, koje ovo preduzeće nije bilo u stanju da vraća. Banka Srpske je zbog toga ranije tužila IGA i BiH kao njenog osnivača.
IGA je samo za “Unis” izdala garancije koje premašuju 80 miliona maraka, dok je njen kapital iznosio svega oko 52 miliona. Time su prekršili i zakon jer je propisano da agencija može dati garanciju samo do visine svoga kapitala.