Posebno usmjereni projekat za ranu detekciju djece sa smetnjama u razvoju

U okviru projekta “Podrška trajnim rješenjima Revidirane strategije za provedbu Aneksa VII Dejtonskog mirovnog sporazuma” na području opštine se provodi i Posebno usmjereni projekat(PUP) koji se odnosi na  ranu detekciju djece sa smetnjama u razvoju,njihovo praćenje na terenu i  omogućavanje njihovog  predškolskog obrazovanja

.S tim u vezi je Radna grupa za socijalnu zaštitu i inkluziju Opštine Derventa(SZI) održala sastanak sa konsultanticom UNICEF-a Dženanom Šabić Hamidović, koja i vodi ovaj projekat,sa ciljem da se analiziraju aktivnosti koje su provedene do sada i da se donese plan aktivnosti u narednom periodu.Sastanku su prisustvovali predstavnici svih nadležnih institucija koje su uključene u ovaj projekat.

Aktivnosti u vezi provođenja ovog projekta su već počele osnivanjem dvije radionice,o čemu je prisutne informisala Maja Čelar,koordinator Radne grupe. Priprema djece sa smetnjama u razvoju za početak školske godine je ove godine organizovana od 1.9.do 31.12.2015,ali će se idućih godina organizovati u periodu od aprila do avgusta.Projektom je obuhvaćeno devetoro djece sa smetnjama u razvoju predškolskog uzrasta  koja imaju različitu kliničku sliku te su i podijeljeni u dvije grupe.Radionicu za djecu sa višestrukim smetnjama realizuje Amela Skopljak, edukator-rehabilitator u “Budućnosti”, dok će sa djecom sa lakšim smetnjama raditi Maja Čelar,takođe iz “Budućnosti”.

Prije početka rada radionica, obavljen je obilazak djece i roditelja na terenu,tj.obavljeni su razgovori sa njima u njihovim kućama gdje su se voditelji radionica mogli upoznati i sa uslovima u kojima žive djeca.Pored toga organizovani su i savjetodavni razgovori sa roditeljima djece koja su uključena u projekat,a rad sa roditeljima realizuje Tatjana Spasojević, predsjednik Udruženja roditelja,djece i omladine sa posebnim potrebama i invalidnih lica “Sunce”.Biljana Radišković iz Doma zdravlja je prisutne upoznala da je za svako dijete urađena  klinička procjena i da djeca  redovno posjećuju pedijatra u Domu zdravlja,a neka privatno  i logopeda.

Dogovoreno je da se napravi plan praćenja djece na osnovu prikupljenih informacija, za svako dijete sa smetnjama u razvoju sa područja opštine i da se u svakoj ustanovi, koja je uključena u ovaj projekat, zaduži po jedna osoba za vođenje evidencije i prijem dokumentacije o djeci sa smetnjama u razvoju.

Postavilo se i pitanje saradnje sa dječijim vrtićem i istakla potreba da vaspitači i radnici dječijeg vrtića, kada uoče smetnje kod djece,iste proslijede na dalje postupanje Centru za socijalni rad i drugim nadležnim institucijama radi adekvatnog pružanja pomoći djetetu.

Direktor Dječijeg vrtića “Trol” Vesna Šain je istakla da je ovo teško realizovati jer roditelji teško prihvataju činjenicu da dijete ima problem i da treba biti procijenjeno.Ona je predložila da neka druga adekvatna institucija izvrši uvid u stanje djeteta i predloži dalji tretman jer oni u vrtiću nemaju zaposlenog ni pedijatra, psihologa ni defektologa. Upravo bi se ovom problematikom trebao baviti  Centar za rani rast i razvoj pri Domu zdravlja čije je osnivanje u završnoj fazi, pribavljen je potreban materijal za rad, ostala je samo adaptacija prostora koja je u toku.

Razgovarano je i o djeci sa smetnjama u razvoju iz ruralnih područja opštine kojima nedostaje pravilna stimulacija za postizanje optimalnog rasta i razvoja pa se teže navikavaju na obaveze i teže uklapaju u školu te im je, po riječima Maje Čelar,potrebna posebna podrška radi lakše adaptacije na novonastalu situaciju i polazak u školu.
Dogovoreno je da Radna grupa održi sastanke posebno sa predstavnicima svake od ustanova iz kojih dolaze djeca koja su uključena u PUP.
Sastanku su prisustvovali predstavnici “Budućnosti”,Centra za socijalni rad, Doma zdravlja, OŠ “Đorđo Panzalović”,OŠ “Nikola Tesla”,OŠ “19. april”, Dječijeg vrtića “Trol”, Policijske stanice  Derventa i lokalne uprave.

Izvor: derventa.ba

@2024 – Radio Derventa –  Sva prava zadržana