Obilježene 23 godine od stradanja Srba u naselju Čardak

Služenjem parastosa, polaganjem vijenaca i cvijeća na spomen kompleksu na Čardaku, juče 26. aprila,  obilježene su 23 godine od stradanja 37 Srba ovog naselja.Spomen kompleks je podignut na mjestu masovne grobnice gdje su, po oslobođenju Dervente, nađeni posmrtni ostaci ubijenih Srba. Vijence i cvijeće su položile porodice ubijenih, delegacija Udruženja ratnih zarobljenika,Načelnik opštine, potpredsjednik SO,narodni poslanici u NSRS, RVI 1991-1995,predstavnici Boračke organizacije, SUBNOR-a, Policijske stanice, porodice poginulih u odbrambeno-otadžbinskom ratu, mještani naselja Čardak te predstavnici političkih partija.

Predsjednik Udruženja ratnih zarobljenika Drago Knežević je rekao da je većina Srba ubijena na Mali Vaskrs 1992. godine na kućnom pragu, a zločine su počinili pripadnici regularne vojske Hrvatske, potpomognuti paravojnim hrvatsko-bošnjačkim jedinicama iz Dervente. ” Naselje Čardak je bilo okruženo 15 dana , bili smo bez vode i hrane, 37 mještana je ubijeno, a u logore odvedeno oko 40 mještana. Na mjestu spomen kompleksa je nađena masovna grobnica sa 19 ubijenih Srba.Pobijene su čitave porodice na kućnom pragu, porodica Lazarević, Živković, bračni parovi  Zorić i Ćudić”, rekao je Knežević i istakao da je 15 logoraša odvedeno da kopaju rovove na Tomasovo brdo, gdje je osam ubijeno, a dok su ostali prošli sa teškim ranjavanjima.Dio mještana se spasao prelaskom rijeke Ukrine na slobodnu teritoriju.Knežević je takođe istakao da je nezadovoljan radom pravosuđa u procesuiranju ovih zločina i donošenju presuda te da su brojni logoraši učestvovali kao svjedoci u postupcima koji se vode pred domaćim sudovima. Nažalost, kako vrijeme prolazi, biće sve manje svjedoka ovih zločina , s obzirom da su mnogobrojni logoraši umrli od posljedica mučenja u logorima, rekao je Knežević.

Načelnik opštine Milorad Simić je izjavio da je stradanje Srba u naselju Čardak  zločin koji se ne smije zaboraviti, te da nije zadovoljan procesuiranjem ratnih zločinaca koje treba izvesti pred lice pravde radi zajedničke budućnosti. “Čardak je postao sinonim za stradanje civila na području opštine.Rat bi trebalo da ima svoje principe, ovo što se ovdje dogodilo, urađeno je mimo propisanih normi. Urađeno je ono što se nikada nije smjelo. Drago mi je da smo napravili ovaj kompleks i ovoliki broj ljudi pokazuje da ubijeni mještani Čardaka nisu zaboravljeni. Planiramo da nam ovom mjestu izgradimo i kapelu tako da ovo mjesto postane mjesto hodočašća”, rekao je načelnik Simić.

I Borka Gunjević, koja je zajedno sa mužem bila zarobljenik u logoru u Domu JNA, kaže da događaje iz 1992. godine neće nikada zaboraviti, dodaje da je razočarana jer počinioci nisu dovoljno kažnjeni za učinjene zločine i da će se ovaj dan uvijek obilježavati.

Za zločine nad Srbima u Derventi osuđen je Nihad Hamzić Fric na dvije godine zatvora, Ivica Perković Mungos na četiri, Esad Čavalić na pet godina i njegov brat Derviš na pet i po godina zatvora. Čeka se izručenje Almaza Nezirovića , koje je odobrio federalni američki sud i i Azre Bašić, koja se nalazi u saveznoj državi Kentaki, a koju logoraši terete da je zaklala Blagoja Đuraša iz naselja Čardak.

Učenici OŠ “19. april” su održali prigodan recital, a parastos je služilo sveštenstvo Srpske pravoslavne crkvene opštine Derventa.

@2024 – Radio Derventa –  Sva prava zadržana