Grupa momaka iz Derevente došla je na ideju da napravi prvo pivo domaće radinosti u Derventi. Kao i mnoge ideje i projekti mladih, sve je počelo istraživanjem na internetu i čitanjem raznih tekstova na forumima za ljubitelje pravog piva, kraft piva. Mnogi zapravo ne znaju šta je to kraft pivo, pa smo na samom počteku dobili i pojašnjenje.
Šta je to uopšte kraft, ima li to tačnu definiciju?
Pa i ne baš. Sama riječ “craft” bliska je riječi “vještina” pa slobodno možemo reći kako se radi o vještini pravljenja piva. Radi se o pivaru koji je u usporedbi sa korporativnim pivarstvom mala, prije svega po godišnjoj količini piva koju proizvode.
Kraft pivar svoje pivo radi po tradicionalnim ili inovativnim receptima. Odmah se vidi da će svaka kraft pivara imati ponešto drugačije viđenje onog što radi, ali u osnovi svi se razumiju, te su pive originalne, često i unikatne, prava je riječ za njih ona koju ćete često i čuti – specijalne.
Do prvog derventskog kraft piva došlo se jednim malim eksperimentom kućne radinosti.
Počeli smo kuhati domaće pivo prije par mjeseci za sebe i svoje prijatelje, sve je bio jedan vid eksperimenta. Nakon par pokušaja, naše pivo je dobilo taj pravi ukus kraft piva. Nakon što smo naše pivo ponudili ljudima oko nas da probaj i kažu svoje mišljenje, krenuli smo ozbiljnije u ovu priču.
Kakva je ustvari razlika između domaćeg, tačnije kraft piva i industrijskog piva?
Domaće pivo je pivo, koje se za razliku od industrijskog, proizvodi u manjim količinama. Ovakvo pivo je ukusnije jer sadrži više vitamina B i H i ne sadrži dodatne hemijske sastojke ni konzervanse. Konzerviranjem i pasterizacijom piva produžava se trajanje, ali se trajno uništavaju B i H vitamini koji pivu daju kvalitet i istančan ukus. Zbog svoje prirodnosti, ovo pivo ima kraći rok trajanja, tako da mu je rok trajanja 30 dana što je sasvim dovoljno vremena, jer ovako kvalitetno pivo se uvijek popije prije isteka roka.
Šta se to novo dobija pojavom domaćeg piva i šta ćete ponuditi ljubiteljima pravog piva?
Veliki uticaj na nas su imala neka američka i belgijska kraft piva drugačijeg ukusa i bolje kvalitete. Na našim prostorima nažalost ima veliki broj lager piva koja su uglavnom nekvalitetna i veoma jednolična. Hoćemo da ponudimo našem gradiću i okruženju nešto novo i zdravije od samog lager piva, jer naš grad to zaslužuje.
Nažalost, na našim prostorima ne postoji ni jedna kraft mikro pivnica, i mi želimo da budemo pioniri u pivarenju na našim prostorima.
Buduća mini pivara iz Dervente će se zvati Old Slavic brewery, po slavenskoj mitologiji. Iz derventske domaće pivare za početak bi izašlo nekoliko vrsta piva.
Piva bi imala veoma upečatljiva i prepoznatljiva imena, protkana staroslovenskom mitologijom koja je na našim prostorima veoma zastupljena. U našoj pivari bi za početak proizvodili četiri stila piva: Porter, India Pale Ale, America Pale Ale i sezonsko pivo do bundave.
Naše prvo pivo koje smo skuhali bio je Porter i njega smo nazvali po svevisnjem bogu Svarogu, posto je sam po sebi, nas porter dominantan i jak kao sam svevišnji Svarog.
India Pale Ale nosi ime po Perunu. Perun je bog oluja i grmljavine pa tako i nas “IPA” je bog hmelja, pivo sa više vrsta hmelja i dosta gorkog ukusa. Puna usta grmljavine. Prava oluja u ustima.
America Pale Ale “APA” je veoma osvježavajuce proljetno pivo blažeg uksa manjeg alkohola, nazvano po Vesni boginji proljeća. Ovo pivo je pitko, osvježavajuće i mirišljavo, baš kao i samo proljeće.
Ono što će mnoge da zainteresuje je upravo to četvrto pivo, od bundave?!
Pivo od bundave, ili kako bi mi to nazvali Baba Roga. Baba Roga je veoma prisutna u našoj mitologiji, sa njom se plaše mala djeca. Kaže se, ako ne slušaš odnijeće te Baba Roga. Ovaj stil je sezonski, i pravili bi ga samo za dan vještica ili na našim prostorima, poklade. Pivo je dosta zahmeljeno i dominira bundava sa aftertejstom cimeta na kraju.
Pravljenje craft piva traži maksimalnu angažovansot, kreativnost ali i pedantnost u njegovoj pripremi. Ovakve pive pojačavaju doživljaj hrane uz koju se serviraju, a nerijetko će i same poslužiti kao sastojak u kuhanju. Ipak, proizvodnju kraft piva bilo bi previše nazvati skupom, ali u svakom slučaju skupljoj od klasičnog lagera, dakle velikoserijskih korporativnih piva, prije svega zbog cijene sastojaka.
Darijan i Slaven Gluvačević, i Dragan i Jovica Radošević, kraft pivo jednostavno opisuju kao čisto zadovoljstvo, te autentični osjećaj koji se čuva i pri pijenju kojih se nastoji da on traje što više.
Slobodan Živanić – Radio Derventa