Home GRADOVIDerventa Član PES “Abons” učesnik “Via Dinarica” kampa – FOTO

Član PES “Abons” učesnik “Via Dinarica” kampa – FOTO

by admin

Član Planinarsko-ekološke sekcije (PES) „Abonos“ Damir Kljajić učestvovao je u dvanaestodnevnom Prvom međunarodnom Via Dinarica kampu (21.04-02.05.2017.) čiji je cilj bilo sticanje vještina i znanja iz planinarstva, kao i priprema planinarskih staza za predstojeću sezonu.

Kamp je organizovalo udruženje Zemlja Dinarika (Terra Dinarica) iz Sarajeva. Kamp je okupio 28 planinara iz Hong Konga, Kostarike, Bugarske, Njemačke, Francuske, Hrvatske i Srbije, a najviše učesnika bilo je iz Bosne i Hercegovine. Terra Dinarica poziv za učešće u kampu raspisala je početkom godine, a od 80-ak prijavljenih odabrano je 30 ljudi.

Planinari su se okupili u Jablanici, a prva tri dana proveli su na planini Bjelašnici u planinarskom domu „Bijele vode“. Na snijegom prekrivenoj Bjelašnici planinari su imali priliku da se prvo međusobno upoznaju i razmijene planinarska iskustva, a potom su organizovani izleti i radionice. Jedna grupa planinara obišla je vrh Hojta (1.668 m), a potom i vrhove Šiljak (1.689 m), Lisičija glava (1.678 m) i Javorak (1.693 m), dok je druga grupa posjetila kanjon rijeke Rakitnice. U planinarskom domu organizovane su radionice o pakovanju planinarskog ruksaka, orijentaciji u prirodi, prvoj pomoći i mogućim opasnostima na planinama.

Učesnici kampa potom su se preselili u kanjon rijeke Rakitnice, na tromeđi planina Bjelašnice, Visočice i Prenja. Šatori planinara postavljeni su iznad ušća Rakitnice u Neretvu (320 m), a tokom dva dana planinari su uređivali planinarsku stazu Rakitnica – Dubočani. Staza se prostire preko padina i sedla između vrhova Oštra (884), Presla, Vis (604) i Čepa (1.003) prema selu Dubočani. Planinari su čistili stazu od korova, grmlja i sitnog drveća, uklanjali kamenje, postavljali fiksnu čeličnu užad, označavali stazu novim oznakama i obnavljali stare oznake.

Treća lokacija na kojoj je bio smješten kamp je zaseok Mešići u selu Ravna, nedaleko od Jablanice, ispod planine Prenj i njenog vrha Cetina (1.992 m). Planinari su uređivali stazu Ravna – Međuprenj, a tokom dva dana staza je očišćena od rastinja, korova i lišća, na strmim dijelovima izrađene su i postavljene stepenice, a na nekoliko lokacija postavljena je čelična užad. Dio planinara nalazio se u planinarskom domu „Milanova koliba“ na Međuprenju, a uređivali su stazu prema Ravnom.
Planinari su posjetili i Konjic, odnosno Titov bunker i Mostar. Slobodno vrijeme iskoristili su za druženje uz muziku i dobru hranu.

Via Dinarica je projekat kojeg od 2014. godine implementiraju i finansiraju Agencija SAD-a za međunarodni razvoj (USAID) u BiH i Razvojni program Ujedinjenih naroda (UNDP) u BiH. Ciljevi inicijative su promocija dinarskog koridora i smanjenje ekonomskih, socijalnih i regionalnih različitosti u BiH, putem afirmacije Via Dinarica staze kao regionalne turističke destinacije i povećanja konkurentnosti u oblasti avanturističkog i rekreativnog turizma kojim se promoviše prirodna baština BiH. National Geographic Traveler uvrstio Via Dinarica stazu u jednu od top destinacija za 2017. godinu.

PES “Abonos”

Preporučujemo