Home GRADOVIDerventa „BIOS PLUS“: Međunarodni dan osoba sa invaliditetom

„BIOS PLUS“: Međunarodni dan osoba sa invaliditetom

by admin

U organizaciji Udruženja građana „Bios Plus“ Derventa, povodom 3. Decembra Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom održana je prezentacija zajedničkih aktivnosti lokalnih udruženja na polju unapređenja života i rada invalidnih osoba.

Koordinator UG „Bios Plus“ Drago Tadić je rekao da su uočene pozitivne promjene u lokalnoj zajednici i da su aktivnosti organizacije podržane od lokalnih vlasti, i nekih donatora.

„U našoj lokalnoj zajednici aktivan je jedan dnevni centar i jedan privatni dom za stara lica. Značajan doprinos daju udruženja i druge organizacije civilnog društva u lokalnoj zajednici u skladu sa prioritetima LPAI-Lokalnog plana akcije invalidnosti koji je prestao da važi 09.03.2014.g. apokazao se kao primjer dobre prakse. Pomenuti plan se mora ponovo izraditi sa revidiranim prioritetima uz veću podršku budžeta Opštine“ kaže Tadić.

Prema njegovim riječima uskoro počinje humanitarna akcija sakupljanja pomoći za članove organizacije koji nisu zaposleni, a imaju više djece i učenika.

„Akcija će biti realizovana u saradnji sa Savjetima učenika osnovnih i srednjih škola , prikupljaćemo humanitarnu pomoć i angažovati volontere iz LVS-lokalni volonterski servis Derventa tako da ćemo tokom decembra pripremiti poklone koje ćemo podijeliti u kućnim posjetama za Novogodišnje i Božične praznike. Akcija je otvorena za sve potencijalne sponzore i donatore iz lokalne zajednice i šire“ dodaje Tadić.

Udruženje „Bios Plus“ je povodom obilježavanja Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom izdalo Saopštenje za javnost u kojem piše:

„Po novim procjenama Svjetske Zdravstvene Organizacije osobe sa invaliditetom čine oko 15% svjetske populacije. Gotovo jedna petina procijenjenog ukupnog broja stanovnika živi sa invaliditetom, ili se susreće sa značajnim poteškoćama usljed invaliditeta. Nadalje, četvrtina globalne populacije je direktno pogođena invalidnošću, bilo kao njegovatelji ili članovi porodica.

U Republici Srpskoj je u posljednjih nekoliko godina napravljen niz promjena kojima se napolitičkom i strateškom nivou definiše odnos društva prema osobama sa invaliditetom.

Ali, usprkos napravljenim pomacima u odnosu prema osobama sa invaliditetom one se i dalje susreću sa mnogim nedostacima u društvu: često su podvrgnuti stigmi ili diskriminaciji, u velikoj mjeri ostaju marginalizovani,nesrazmjerno su siromašniji, najčešće su nezaposleni, imaju veću stopu smrtnosti.

U velikoj su mjeri isključeni iz razvojnih procesa, a u pitanjima koja se tiču njih i njihovog društva osobe sa invaliditetom su veoma malo uključene što dovodi do diskriminacije po raznim osnovama.

Naknade za tuđu njegu i pomoć su minimalne i ne prate povećanja troškova života. Nedovoljno su razvijeni različiti oblici podrške kojima bi se obezbjedio efikasan prevoz i personalna asistencija, kao i brže uklanjanje arhitektonskih i drugih barijera u životnom okruženju.

Izgradnjom servisa podrške u zajednici kao što su “dnevni centri”, “gerontološka služba”, uz organizovanu personalnu asistenciju i adekvatan prevoz, povećan je broj korisnika.

Udruženja realizacijom vlastitih projekata omogućava edukaciju i pravnu pomoć svojim članovima što se treba u budućnosti povećavati jer su potrebe sve izraženije. Konvencija o pravima osoba sa invaliditetom Ujedinjenih Nacija koju je Bosna i Hercegovina ratifikovala i koja je na taj način postala pravno obavezujući dokument, utvrđuje obavezu države da razvija mjere podrške koje ne smiju za osobu sa invaliditetom ili njenu porodicu stvoriti dodatne troškove ili ograničenja, a koja su uzrokovana invaliditetom.

Iskustvo pokazuje da kada se osobe sa invaliditetom osnažuju da sudjeluju i vode procese razvoja, cijela zajednica ima koristi od toga, a njihova uključenost stvara prilike za svakoga – bilo da je osoba sa ili bez invaliditeta.

Stoga je imperativ da se pitanja invalidnosti uključuju u razvojne procese, prilikom utvrđivanja politika, programa kao i prilikom dodjeljivanja sredstava za razvojne programe i projekte.Integrisanje invaliditeta u razvojni proces je strategija za postizanje jednakosti za osobe sa invaliditetom.„Dobro za osobe sa invaliditetom, bolje je za cijelu zajednicu“.

Posavske novosti

Preporučujemo