Home GRADOVIDerventa “Aktuelni čas” 10. sjednice Skupštine Dervente

“Aktuelni čas” 10. sjednice Skupštine Dervente

by admin

Sjednica Skupštine opštine Derventa 10. održana je 20. jula 2017. godine, a sjednici je prisustvovalo  25  odbornika. Četiri  odbornika su pravdala izostanak.

Skupština opštine je većinom glasova odbornika usvojila dnevni red. Dnevni red  10. sjednice Skupštine opštine  usvojen je sa ukupno 18.  tačaka,  i to:

  1. U okviru prve tačke Dnevnog reda usvojen je Zapisnik sa 9. sjednice Skupštine opštine Derventa.
  2. U okviru druge tačke Dnevnog reda „Aktuelni čas“ odbornička pitanja su postavili odbornici: Pero Đurić,  Sanja Dimitrić i Vlado Kovačević.

Branko Katanić, predsjednik Kluba odbornika SDS-a, dao je obrazloženje zašto je ovaj Klub odbornika napustio prošlu sjednicu Skupštine opštine i rekao  da su razlozi za to bili  nepoštovanje Poslovnika Skupštine opštine Derventa i Kodeksa ponašanja. Zatražio je od Predsjednika SO-e da, na današnjoj i budućim sjednicama Skupštine opštine, iskoristi ovlašćenja koja mu pruža Poslovnik i preduzme potrebne mjere da se odbornici, kako pozicije tako i opozicije, kao i svi koji prisustvuju sjednicama,  ponašaju tako da atmosfera bude onakva kakva dolikuje parlamentu.

Pero Đurić, odbornik SDS-a, postavio je pitanje Načelniku opštine vezano za raniji razgovor oko pomoći za asfaltiranje puta u Mišincima i rekao da su mještani prikupili 33.000,00  KM i odradili polovinu asfaltiranja tog puta, pa je pitao da li će biti sredstava da se uradi i drugi dio tog puta.

Sanja Dimitrić , odbornica PDP-a , postavila je pitanje vezano za rad mjesnih odbora, odnosno  savjeta mjesnih zajednica, koji se organizuju da bi se poboljšali uslovi života u mjesnim zajednicama. Međutim, smatra da pojedini  savjeti ne rade svoj posao kako je to  propisano zakonom. S obzirom da je Zakonom o lokalnoj samoupravi propisano ko je nadležan za rad mjesnih zajednica, pitala je da li su preduzete ili je u planu preduzimanje  nekih aktivnosti da se aktiviraju članovi tih savjeta, koji sada koče neke aktivnosti  ili će mještani podnositi peticiju. Navela je konkretan primjer MZ Donji Cerani.

Olivera Ćebedžija iz Odjeljenja za opštu upravu u čijoj su nadležnosti mjesne zajednice odgovorila je na pitanje odbornice Dimitrić Sanje i rekla da je, koliko je njoj poznato, u pitanju izgradnja infrastrukture  u MZ Cerani. Navela je da je Zakon o lokalnoj samoupravi oduzeo mjesnim zajednicama svojstvo pravnog lica, tako da mjesne zajednice ne mogu otvoriti žiro račun na koji bi prikupljale novac. Rekla je da predsjednici savjeta MZ mogu, putem nadležnog odjeljenja,  podnositi zahtjeve za rješavanje određenih pitanja, a kada se radi o prikupljanju  sredstava za određene namjene,  uobičajeno je da formirani građevinski odbori otvaraju žiro-račune i na taj način vrše prikupljanje sredstava.

Sanja Dimitrić  je u komentaru na odgovor rekla da savjet ove MZ očigledno ne funkcioniše, jer se već dvije godine nije sastao, pa pita da li nadležno odjeljenje može nešto preduzeti po tom pitanju.

Olivera Ćebedžija je odgovorila da je razrješenje  predsjednika i članova savjeta MZ regulisano  aktima i potrebno je provesti propisanu proceduru.

Načelnik opštine je dao obrazloženje svojih riječi na prošloj sjednici Skupštine opštine i rekao da je riječi „političko nedonošče“ upotrijebio  u smislu opisa političkog neiskustva odbornika Katanića, smatrajući da je prethodni predsjednik SDS-a bio iskusniji političar, te da pri tome   nije mislio ništa loše, niti uvredljivo.

Na pitanje odbornice Dimitrić odgovorio je kako je činjenica da mnogi savjeti mjesnih zajednica ne rade, ali da o  kvalitetu Savjeta mjesnih zajednica treba voditi računa prilikom  provođenja  izbora za članove savjeta.

 Na pitanje odbornika Đurića odgovorio je da navedena  putna komunikacija nije planirana kapitalnim budžetom, ali  da stoji iza riječi, gdje građani prikupe  35.000 KM, valjda i opština može učestvovati sa toliko. Rekao je da se trenutno   ne raspolaže sredstvima za tu namjenu, ali čim prije se ukaže mogućnost (rebalansom ili na neki drugi način), neće se  zaboraviti ni ovaj putni pravac.

Sanja Dimitrić  je u komentaru na odgovor rekla da građani pokazuju veliko interesovanje kada su izbori za članove savjeta mjesnih zajednica, jer žele da ih oni predstavljaju  kod rješavanja određenih pitanja. Međutim, smatra da rad većine savjeta MZ ne opravdava svoje  postojanje. Postavila je i  pitanje rada skupštinske Komisije za mjesne zajednice, koja treba da prati rad savjeta mjesnih zajednica.

Vlado  Kovačević, odbornik SDS-a, aktuelizovao  je pitanje plana  upisa učenika u srednje škole. Rekao je da škole  u saradnji sa lokalnom zajednicom naprave plan upisa koji dostave Ministarstvu, ali unazad četiri-pet godina Ministarstvo dostavi drugačiji plan upisa. Pitao je da li je moguće iz lokalne zajednice,  u saradnji sa školama, uticati na  Ministarstvo da više poštuje dostavljene planove, da bi se izbjegli problemi vezani za upis učenika.

Dragan Pajić, v.d. načelnika Odjeljenja za privredu i društvene djelatnosti,  je rekao da upisna politika škola ne prati razvoj privrede u našoj opštini, jer se privreda razvija ubrzano. Naveo je primjer potrebe za  CNC operaterima, dok  naše  srednje škole  još uvijek školuju kadrove koji se moraju prekvalifikovati ili dokvalifikovati. Istakao je da su škole  od Ministarstva dobile dva licencirana programa za obrazovanje odraslih , kako bi se mogla vršiti prekvalifikacija neperspektivnih zanimanja u konkurentna zanimanja, ali to se ne dešava. Predlaže da se hitno organizuje okrugli sto na ovu temu, na koji bi se pozvali  direktori srednjih  škola,  predstavnici Ministarstva, predstavnici  klubova odbornika, da se vidi kakva je situacija i da se ne školuju kadrovi za kojima ne postoji potreba,  ne samo na derventskom tržištu,  nego ni na tržištu Republike Srpske. Smatra da će, ukoliko se pokaže veća doza ozbiljnosti i inicijative,  Ministarstvo više uvažavati  zahtjeve i potrebe  privrede naše opštine.

Radovan Pazurević,  odbornik SNSD-a, je rekao da je ključni problem neuvezanost škola i privrede i naveo primjer sa Zavoda za zapošljavanje, gdje je  na Dobojskoj regiji od  oko 22.500 radnika  koji traže posao, njih 6.000 su NK, a 8.500 su sa zanimanjima  iz oblasti metalske industrije, koji nemaju posla. Naveo je kako je njegova firma stipendirala nekoliko učenika, međutim kad završe školovanje, oni odu u druge firme. Ističe da je ključni problem u načinu upisa učenika, gdje učenici osnovnih škola ispunjavaju anketne listiće i uglavnom se odlučuju, nekada i pod uticajem roditelja, za neproizvodna zanimanja i nakon toga ostaju na Birou za zapošljavanje.  Smatra  da sistem  obrazovanja nije prilagođen potrebama privrede  i ističe da direktori srednjih škola moraju biti i menadžeri  i znati rasporediti kadrove, da se ne proizvode zanimanja za koja ne postoji potreba. Rekao je da  je potreban radikalan zaokret u obrazovnom sistemu i podržava prijedlog Dragana Pajića o hitnom organizovanju okruglog stola u organizaciji Odjeljenja za privredu i društvene djelatnosti, kako bi se pritiskom na Ministarstvo mijenjao način upisa učenika.

derventa.ba

Preporučujemo