Devet seoskih domaćinstava sa područja opštine Derventa učestovaće u postupku brendiranja kalenderovačkog sira, dogovoreno je na sastanku predstavnika IFAD projekta, Opštine Derventa i Turističke organizacija sa 11 proizvođača ovog sira.
Dogovoreno je da će radionice o brendiranju biti održavane u Kalenderovcima, te su za predstavnike proizvođača sira izabrani Slobodanka Vidić iz Kalenderovaca i Ilija Jutrić iz Drijena, saopšteno je iz Turističke organizacije Derventa.
Predstavnik IFAD projekta Slađana Berić Tovirac rekla je da će u narednom periodu biti angažovano stručno lice koje će voditi radionice brendiranja tradicionalnog proizvoda, odnosno kalenderovačkog sira.
“Da bi se tradicionalni proizvodi mogli identifikovati na tržištu i sačuvati od zaborava, potrebno je obaviti postupak formalno-pravne zaštite proizvoda. To podrazumijeva zaštitu geografskog porijekla u skladu sa EU regulativom, zaštitu intelektualnog vlasništva, zaštitu tipičnih proizvoda na lokalnom nivou i drugo”, kaže Tovirac.
Ona je istakla da je za pokretanje postupka zaštite oznake geografskog porijekla i izvornosti proizvoda potrebno udruživanje proizvođača, te je neophodno obezbijediti uslove da proizvod uvijek bude istog kvaliteta i da svojstva ukazuju na njegovo geografsko porijeklo, izvornost ili garantovano tradicionalni specijalitet.
Predstavnici lokalne zajednice naglasili su da će i dalje raditi na identifikovanju i uključivanju u proces brendiranja seoskih domaćinstava koja su zainteresovana za proizvodnju kalenderovačkog sira.
Direktor Turističke organizacije Derventa Damir Kljajić istakao je da ova ustanova od 2009. godine konstantno radi na promociji, a dijelimično i na brendiranju sira.
“Proizvodnja kalenderovačkog sira započela je, u okviru Poljoprivredne zadruge `Kalenderovici`, početkom pedesetih godina i trajala je do početka osamdesetih godina prošlog vijeka, a postupak izrade sira, vremenom se širio i na seoska domaćinstva u derventskim selima”, dodao je Kljajić.
SRNA