6. sjednica Skupštine opštine Derventa održana je 05. aprila 2017. godine.
Sjednici je prisustvovalo svih 29 odbornika.
Dnevni red 6. sjednice Skupštine opštine usvojen je sa ukupno 43 tačke, i to:
1. U okviru prve tačke Dnevnog reda usvojen je Zapisnik sa 5. sjednice Skupštine opštine Derventa.
2. U okviru druge tačke Dnevnog reda „Aktuelni čas“ odbornička pitanja su postavili odbornici: Pero Đurić, Sanja Dimitrić i Željko Nagradić.
Pero Đurić, odbornik SDS-a postavio je pitanje vezano za nadzor nad izgradnjom i prijemom pojedinih projekata. Naveo je primjer nasipa za zaštitu od poplava, koji se nalazi u Šantićevoj ulici između Starog i Novog mosta, koji je po njegovim riječima, prilikom posljednje poplave propuštao vodu, kao da ga ni nema. Poznato mu je da je izgradnja obavljena od strane JP „Vode Srpske”, ali smatra da je zakazao nadzor kod prijema tog objekta. Naveo je i primjer puta u Malici, za koji tvrdi da je loše urađen i smatra da su i tu zakazali ljudi koji su obavljali nadzor.
Sanja Dimitrić , odbornica PDP-a , postavila je pitanje provođenja zaključka Skupštine opštine o aktuelnom stanju vezanom za porodilište, s obzirom da se razmatra Plan kapitalnih ulaganja, pitala je šta se preduzelo da porodilište opstane u Domu zdravlja Derventa.
Željko Nagradić, odbornik SDS-a, na inicijativu zbora građana MZ Crnča, postavio je pitanje vezano za mogućnost produženja vodovoda „Leksija“ prema Crnči.
Načelnik opštine Milorad Simić je odgovorio da se putevi rade po projektima i utvrđenim standardima, uz nadzor i ispitivanje podloge, a na seoskim putnim pravcima se postavlja asfaltni sloj debljine 6 centimetara. Svaki teret preko dozvoljene težine nekada se posebno naplaćivao, a danas veliki problem pričinjava prevoz tereta koji daleko prevazilazi dozvoljene granice opterećenja, među kojima su i kamioni koja pripadaju preduzećima gospodina Đurića. Istakao je da se ne može napraviti puteva, koliko se može pokvariti.
Naveo je da su „Vode Srpske” finansirale projekat izgradnje nasipa, da su oni odabrali izvođača radova i vršili nadzor. Pored toga, naša Komisija za tehnički prijem dva puta je od izvođača radova tražila da se izvrše popravke nasipa.
Što se tiče porodilišta, Načelnik opštine je istakao da su on i v.d.direktor Doma zdravlja obavili razgovor sa ministrom zdravlja i ta priča nije završena. Naveo je da nije spreman preuzeti rizik porađanja u Derventi za bilo koju trudnicu, naše sugrađane i rodbinu, jer nema operacione sale, kako zakon nalaže.
U odgovoru na pitanje vezano za vodovod „Leksija“, naveo je da je, i pored toga što opozicija nije glasala za taj projekat, nego je radila na njegovoj opstrukciji, taj projekat urađen i došlo se do Gornjih Cerana, odakle se može nastaviti i prema Osinji. Istakao je da su političke opstrukcije pred izbore smanjile broj zainteresovanih za ovaj vodovod sa prvobitnih 130, na kraku prema Mišincima i Sočanici, na 60 korisnika, uvećanih za još 10 odsto. Rekao je da se varaju oni koji smatraju da će poslije taj kapacitet moći da osigura duplo više vode. Promjer cijevi zavisio je od broja zainteresovanih, a nada se da će do kraja godine biti i završen. Misli da sada nije realno da se nastavkom vodovoda Leksija pokrije i Crnča. Upoznao je odbornike da se vode aktivnosti kako bi se sa Tetime voda dovede na Lipe, odakle bi se pokrili Donji Kalenderovci, Rapćani, Bišnja, dio Donjeg Detlaka i Osojci, te da je to druga ozbiljna faza, a da će treća biti tamo gdje bude ozbiljna organizacija građana.
Pero Đurić je replicirao Načelniku opštine i istakao da nije tačna konstatacija da SDS nije glasao za kapitalni budžet, dodajući da se zalaže za pravljenje kvalitetnijih puteva, poput onih koje on gradi prema svojim preduzećima.
Načelnik opštine je odgovorio da nadzor nad gradnjom puteva obavljaju ovlaštena lica, ali da treba poštovati propisanu nosivost za puteve.
Goran Jevtić, načelnik Odjeljenja za stambeno-komunalne poslove, rekao je da je urađeno osam projekata sistemske zaštite od poplava. Istakao je da bi štete bile mnogo veće da nisu realizovani ovi projekti zaštite od poplava, a u martu bi scenario bio sličan onome iz 2010. godine. Smatra da je najveći uzrok opasnosti od poplava loše upravljanje vodom Jezera Drenova. Za projekte koje su radile „Vode Srpske”, pored njihovog nadzora, Načelnik opštine je insistirao da se formira i stručna Komisija za tehnički prijem, koja je izvođača vraćala u dva navrata da popravi nedostatke, tako da zahvaljujući i tome nije došlo do pucanja nasipa. Na jednom dijelu, kod Novog mosta, došlo je do oštećenja zida izazvanog februarskom pojavom ledenih santi, i na jednom mjestu došlo je do probijanja ispod nasipa. Odmah potom upućen je dopis vodoprivredi, izvođaču radova i nadzoru, čiji su predstavnici došli, napravili izvještaj i dali preporuke izvođaču radova kako da zaštiti mjesto na kojem je došlo do oštećenja i odredili rok do 10. aprila.
Što se tiče puteva, rekao je da postoji klasifikacija putnih pravaca, jer nisu svi iste kategorije, od čega zavisi i nosivost. U narednom periodu regulativom će se urediti ova oblast, što će iziskivati plaćanje određenih naknada i dobijanje saglasnosti. Postoji i pojava da građani sami izvode određene radove, kao što su proširenje puta, izgradnja mostića i sl., bez ikakve dokumentacije, a to može stvoriti mnoge probleme .
Željko Nagradić je rekao da u centru MZ Crnča postoji velika potreba za vodom, pošto se tu nalazi ambulanta i nekoliko objekata, pa je postavio pitanje mogućnosti ulaganja sredstava u kopanje bunara, da bi se obezbijedila voda, bar za ambulantu.
Načelnik opštine je odgovorio da se sa ovom inicijativom vezano za nastavak vodovoda „Leksija“ zakasnilo, ali da će se u narednom periodu razmatrati i druge mogućnosti za rješavanje ovog pitanja.