Posjeta preduzećima “Digital Elektronik” i “Amika” u sklopu projekta postinvesticione podrške

Delegacija Ministarstva za ekonomske odnose i regionalnu saradnju RS,u kojoj su bili Slobodanka Dubravac, pomoćnik ministra ,Goranka Šarić, viši stručni saradnik i Višnja Gobac, predstavnik Svjetske banke, posjetila je danas preduzeća “Digital Elektronik” i”Amika” i razgovarala sa direktorima Rihardom Auerom i Slobodanom Jovanovićem.

U razgovorima su učestvovali i predstavnici lokalne vlasti, zamjenik načelnika Siniša Jeftić i koordinator na projektu Srđan Nović. Posjeta firmama u Derventi organizovana je u vezi sa realizacijom programa -projekta postinvesticione podrške investitorima koju Ministarstvo provodi već tri godine i u koji je uključena,trenutno, 21. lokalna zajednica u RS,među kojima i Derventa.

Tema razgovora sa direktorima pomenutih firmi bila je da se sagledaju ograničenja i problemi sa kojima se susreću u poslovanju, saradnja sa lokalnom samoupravom, preporuke za unapređenje poslovanja samih preduzeća ali i njihovo učešće na stvaranju boljeg poslovnog okruženja na širem nivou. Jedno od bitnih pitanja bilo  je pitanje privlačenja stranih investitora,u cilju razvoja dobrog privrednog okruženja.

U tom segmentu, Ministarstvo je ponudilo opštinama izradu tzv.investicionih vodiča, putem kojih bi potencijalni investitori bili upoznati sa svim elementima za investiranje u lokalnu zajednicu. Predstavnici Ministarstva  su istakli da je potrebno  da se prikupe podaci iz svih lokalnih zajednica, kako bi na kraju godine mogao da se napravi objedinjen pregled stanja u poslovanju privrednih subjekata, sa preporukama za unapređenje poslovnog okruženja,a na osnovu kojih bi opet institucije svih nivoa mogle napraviti određene vrste akcionih planova za unapređenje poslovanja.

Direktori pomenutih firmi su kao poteškoće u poslovanju naveli carinske barijere za koje smatraju da se moraju rješavati na državnom nivou kao i visoke poreske stope,visoke kamatne stope na bankarske kredite koje su u zemljama EU znatno niže,te neusklađenost obrazovnog sistema sa potrebama privrede jer firme često izdvajaju sopstvena sredstva za obuku potrebne radne snage. Kao problem su naveli i potrebu za većom fleksibilnosti propisa vezanih za administativne procedure. Naglasak je stavljen i na činjenicu da država treba propisima regulisati da nema povlaštenih poslodavaca te da domaći i strani investitori treba da se stave u isti položaj.

Direktor Jovanović se osvrnuo i na nedostatke novog Zakona o radu, u segmentu prekovremenog rada i rada na određeno vrijeme i mišljenja je da  bi se to moralo preciznije definisati sa ciljem poboljšanja statusa radnika koji rade prekovremeno ili na određeno vrijeme. Kao pozitivne karakteristike za ulaganje u Derventu navedeni su odličan geografski položaj Dervente i blizina EU,dobar odnos kvaliteta radne snage i njene cijene, korektan odnos lokalne samouprave, lokacije spremne za investiranje,a stimulativni faktor za dolazak stranih investitora na područje opštine su svakako dobra iskustva privrednika koji već posluju na području opštine.

S obzirom na gore navedeno, potrebno je , što je i cilj projekta, da Ministarstvo kao predstavnik republičkih organa i jedinice lokalne samouprave naprave spone sa privrednim sektorom, sa namjerom da se vidi u kom pravcu se razvija privreda na lokalnom i generalno na republičkom nivou. Ni republički organi odnosno Ministarstvo ni opštine ne mogu funkcionisati bez direktne saradnje sa privredom pa je i potrebno sagledati probleme i rješavati ih bilo na lokalnom , republičkom ili državnom nivou.

Delegacija je u okviru posjete obišla proizvodne pogone “Digital Elektronika” i “Amike” i upoznala se proizvodnim procesima u ovim preduzećima. Prema najavama pomoćnika ministra Slobodanke Dubravac vjerovatno će biti još posjeta preduzećima na području opštine.

derventa.ba

@2024 – Radio Derventa –  Sva prava zadržana