Svečanom akademijom u Centru za kulturu ,obilježeno je sto godina od osnivanja Učiteljske škole u Derventi.Obilježavanju ovog velikog jubileja prisustvovali su Dane Malešević, ministar prosvjete i kulture RS,Brane Mikanović, dekan Filozofskog fakulteta u Banjaluci, rukovodstvo opštine, narodni poslanici Vesna Jungić i Igor Žunić,delegat u Vijeću naroda Milan Đukić te veliki broj bivših učenika i profesora ove škole, studenata sadašnjeg Učiteljskog fakulteta u Derventi kao i mnogobrojni gosti.
Svečanost je počela otvaranjem izložbe fotografija “Kroz ključaonicu sjećanja”, autora Fadila Pelesića.Izložbu je otvorio Aleksandar Minić, bivši učenik učiteljske škole.Izloženo je preko stotinu eksponata na kojima su posjetioci mogli vidjeti preko hiljadu fotografija koje su uglavnom snimljene u poslijeratnom periodu rada škole.Među fotografijama su i dvije fotografije učenika ove škole iz 1925. godine. Po riječima Pelesića, povod da napravi ovu izložbu je želja da se ovakvi značajni jubileji ne zaborave i da se istorija ovog grada što bolje sačuva kao i da se oda počast svim prosvjetnim radnicima koji su pravi vizionari u svom poslu.
Ministar Malešević je izrazio svoje žaljenje što su učiteljske škole prestale sa radom sedamdesetih godina i naglasio da su to bile kompletne škole koje su, po posebnim kriterijumima, upisivale i pripremale buduće učitelje.”Da su to bile kvalitetne škole govori i činjenica da je veliki broj onih koji su završili sve nivoe obrazovanjei, imamo i doktora nauka, ne samo u prosvjeti nego i u drugim obrazovnim granama.Izražavam željenje što je to lijepo ime učitelj danas zamijenjeno nazivom profesor razredne nastave”, rekao je ministar Malešević i dodao da je najstarija generacija Učiteljske škole u Banjaluci pokrenula inicijativu da se vrati naziv učitelj u osnovno obrazovanje.
Riječi hvale o Učiteljskoj školi ima i Dušan Vuković,bivši učenik prve genaracije i profesor ove škole za koju kaže da je bila rasadnik kadrova ne samo za Derventu nego i za Doboj, Modriču, Teslić, Maglaj, Šamac, Brod , šezdesetih godina prošlog vijeka u vrijeme velike ekspanzije osnovnog školstva.
Čestitajući jubilej, načelnik opštine Milorad Simić je izrazio svoje zadovoljstvo što je i sam bio učenik ove škole.”Moje čestitke svim kolegama prosvjetarima i ma šta oni radili, oni uvijek ostaju prosvjetni radnici.To je zaista jedna vojska prosvjetnih radnika koji su dijelom ostali u prosvjeti,a veliki dio danas radi u drugim sferama života.Učenika derventske Učiteljske škole imamo danas ne samo u Derventi i bližem okruženju nego i širom svijeta,sa različitim nivoima obrazovanja.Učiteljska škola je postala embrion današnjeg studija Učiteljskog fakulteta u Derventi”, rekao je načelnik.On je napomenuo da smo u Derventi prethodnih godina obilježili još dva jubileja, sto godina od osnivanja Gimnazije i “Derventskog lista”.
O osnivanju i radu Učiteljske škole govorio je Edin Dizdarević, takođe bivši učenik škole.Odlukom Zemaljske vlade , učiteljska škola je 1915/16. godine premještena iz Sarajevu u Derventu gdje radi do 1925. godine kada je prekinut njen rad zbog opšteg đačkog štrajka protiv rukovodstva škole kao izraz slobodarskog duha školske omladine.Škola biva premještena u Banjaluku i radi pod nazivom Krajiška učiteljska škola.Rad škole je obnovljen 1946. godine kada je upisano jedno odjeljenje sa tridesetak učenika, uglavnom učesnika NOB-a, skojevaca, komunista i kandidata za KPJ, a sljedećih godina se broj odjeljenja povećavao. Iz izvještaja Državne mješovite Učiteljske škole,kako se tada zvala,za školsku 1952/53. godinu stoji da školsko područje čini deset srezova i da je zbog veličine područja sa većim brojem stanovnika i loših komunikacija potrebno osnovati đački dom, što je i učinjeno. Od 1958. godine škola radi pod nazivom Učiteljska škola “Hasan Kikić” i taj naziv ostaje sve do njenog ukidanja školske 1971/72. godine.Početkom reforme u osnovnom obrazovanju i prelaskom na devetogodišnje obrazovanje, javlja se potreba za novim kadrovima pa je, u dogovoru sa direktorima osnovnih škola i predstavnicima Učiteljskog studija Filozofakog fakulteta u Banjaluci, razmotrena mogućnost za otvaranje ovog studija u Derventi. Inicijativa je dobila punu podršku rukovodstva opštine na čelu sa načelnikom Miloradom Simićem i vanredni studij Učiteljskog fakulteta je počeo sa radom u januaru 2005. godine kada su upisani studenti na prvu i treću godinu studija.Svoju ljubav prema staroj Učiteljskoj školi njeni đaci najbolje pokazuju brojnim susretima generacija,a ima i onih koji su obilježili pet pa čak i šest decenija od završetka srednje škole.Lijepa sjećanja i uspomene biće vjerovatno sačuvane i u monografiji ove škole, čija je izrada u planu. U svečanom programu učestvovao je hor “Mozaik” iz Dervente, te duo “Les Dames” iz Banjaluke.
derventa.ba